Gezinti Bağlantılarını Atla

AYIN FIRSATI  


 

EGEM MAKALELER

  PERAKENDECİLİĞİN OKULU OLMALIDIR


Bundan 28 yıl önce Migros'ta göreve başlarken ben ve bütün arkadaşlarım, hayalini kurduğumuz bir çok meslek yerine , çırak olarak yetiştirileceğimiz bir işin içinde bulduk kendimizi.

İşi ustalarından öğrendik, zorluklarına sabırla direndik.

Adaptasyonumuz son derece zor oldu.Uzun çalışma yıllarımız, bize bu sektörün okul ihtiyacına yönelmemize sebep oldu.Karşılaştığımız olumsuzlukları, zorlukları düşünerek alternatif bir eğitimi “ Perakendecilik ve Mağazacılık” programı fikrini ortaya attık.

Ülkemizde bir ilk olan bu programı şimdi değişik kurumlarda uygulamaktadır.

Milli Eğitim Bakanlığının da desteği ile meslek öncesi sektörü tanıma, departmanlar içinden seçim yapabilme , kariyer planlamasına yardımcı olma gibi gençleri bu zor mesleğe hazırlama görevi perakendecilere de avantaj sağlamıştır.Örneğin bazı büyük mağaza zincirleri , aynı iş kolunda daha önceki tecrübeyi avantaj kabul etmezler.Sıfırdan kendi yetiştirecekleri elemanı tercih ederler.O zamanda bu yetiştirme esnasındaki zaman kaybı gündeme gelir.Perakendecilik okulundaki eğitim işte bu süreyi kısaltmaktadır.Öğrenci sahip olacağı mesleğin cazip tarafında , zorluklarını da öğrenir.

Organizasyon şeması üzerinde kendisine uygun departmanı bulur, iş müracaatını buna göre yapar .

Meslek değiştirenler için de bulunmaz fırsattır.Son yıllarda öğrencilerimiz içinde bankacılar çoğunluktaydı.Sektöre yatırım yapanlar , hem eğitim aldılar, hem de çalışma arkadaşlarını bu programlar içinden seçtiler. İnsan Kaynakları Uzmanları, bu sektörü tanıma fırsatını bu eğitimler ile buldular ve değişik perakendeci tarzına uygun gözlük numaralarını öğrendiler.Zira gıda perakendecisi, departmanlı mağaza , ihtisas mağazası veya discount mağazanın değişik özellikte insan kaynağına olan ihtiyacı bu programlarda işlendi.Gerek ABD de gerekse AB ülkelerinde pazarın yüzde yetmiş beşini perakendeciler kontrol etmekte iken , ülkemizde bu oran hala yüzde yirmi beştir.

Bunun içinde yerli ve yabancı yatırımcıyı heveslendiren bir ortam mevcuttur. Ve bu ortam ülkemizde de sınırlı değildir.Ulusal ve uluslar arası firmaların firmaların dış ayaklarında görev almada tek ölçü kişisel performanstır.İyi yetişmiş insan kaynağı sektöre ilaç olacağı gibi gençlerimizi de başarı oranında iyi bir gelecek beklemektedir.

ERCÜMENT TUNÇALP

 

Makaleler

 ERCÜMENT
 TUNÇALP

Parekenciliğin
okulu olmalıdır

 HAKAN
 TURGUT

Maymunlar
paradan ne
anlar?

  KAZIM
   ÖZİŞ

Çırpınan
market, Akıllı
markete karşı

  MELİH
   ARAT


"X" ile sorun
nasıl çözülür?

  A.ARZU
   UĞUR

Bilgi çağının
tehlike çanları
bizim için
çalıyor

 NİLÜFER
  GÜRELLİ

Mağaza
Otomasyonunda
Pos

 MEMİŞ
 YILMAM

Günümüzün
stratejik manzarası- karsızlaşma/ emtilaşma

H.ÖMER
 GİDER

Yaratıcılık;
Günümüzde rekabet etmenin
tek yolu

  METİN
 ÇAVUŞLAR

Meslek Edindirme
Kursları
Eğitmenler
A.Arzu UĞUR
Atilla DİZDAR
Aylin CEVİK
Burak BÜYÜKDEMİR
Bülent CECENER
Dilek ZEYBEK
Ercüment TUNÇALP
Ergün ZOGA
Erkan CAV
Hakan Ömer GİDER
Hakan TURGUT
İlhan KUMAN
Kamuran DİNÇSOY
Kazım ÖZİŞ
Melih ARAT
Memiş YILMAM
Metin ÇAVUŞLAR
Murat TOKTAMIŞOĞLU
Nazan ÜRKMEZ
Nilüfer GÜRELLİ
Savaş ERKİLETLİOĞLU
Selma GÜR
Sonad UÇANTÜRK
Uğur DEMİRLER
Ünal TURAN
Yalçın GÜR
Zeynep Çalışal GİDER     

  Hereke Ömer İsmet
          Uzunyol
 Meslek Yüksek Okulu